Két nagylelkű adományozó – Katona Mária egykori énekkari tag, jegypénztáros, valamint a Szent-Györgyi Albert Rotary Club – vásárolt a szegedi teátrumnak a két életmentő készüléket. A defibrillátorokat a kis- és nagyszínház portáján helyezik el, így nemcsak a színházlátogatók segítségére siethetnek velük, de veszély esetén azok életét is megmenthetik, akik a Tisza-parton vagy a Stefánián lesznek rosszul.
– A színház a jövőben nagyon jót tesz majd az egészségünknek, nemcsak mentálisan, de a szó szoros értelmében életet is menthet – mondta a két készülék ünnepélyes átadása kapcsán szerdán a nagyszínházban Barnák László.
A főigazgató szólt arról is, hogy esténként a nézőkkel és az itt dolgozókkal együtt 700-800 ember tartózkodik a nagyszínházban, de nemcsak épületben, hanem annak öt-hatszáz méteres körzetében is életet menthetnek az ajándékba kapott készülékek.
Barnák László elmondta, az a tervük, hogy a színház mindkét játszóhelye Élet Mentő Pontként kerüljön majd fel az országos hálózatba.
Túri Mihály, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezet vezető mentőtisztje kiemelte, statisztikák bizonyítják, hogy a segélyhíváskor a laikus által elkezdett újraélesztés megsokszorozza a kiérkező mentők esélyét arra, hogy sikeresen megmenthessék a bajba jutott embereket.
Hangai József, a mentők kommunikációs munkatársa azt is elmondta, már egyeztetnek a színházzal arról, hogy munkatársaik egy tanfolyamon vesznek részt, ezt követően a teátrum felkerülhet Élet Mentő Pontként az országos térképre és a Szív City alkalmazásba.
Az Országos Mentőszolgálat 2018-ban hozta létre az Élet Mentő Pont márkanevet, azzal a céllal, hogy ha a csatlakozó intézmények, cégek, üzletek, sportlétesítmények vállalják egy defibrillátor beszerzését és működtetését, akkor a mentőszolgálat biztosítja az ehhez szükséges oktatást.
Az ünnepség végén a készülékeket Katona Mária és Sojnóczky Sándor, a rotary club elnöke adta át a főigazgatónak.
– Régi álmom volt ez, ma végre meg is valósulhatott, nagyon örülök ennek. Azt látom a környezetemben, hogy egyre több tragédia történik, engem minden egyes tragédia mélyen megérint. Ezért szerettem volna valamilyen módon segíteni a bajba jutott embereknek. Most lehetőségem nyílt erre, szerencsére nyitott ajtókra talált mindenütt a kezdeményezésem. Nem is számítottam rá, hogy ilyen sokan leszünk ma, azt gondoltam, csendben letesszük a portára a készüléket és bízzunk benne, hogy soha nem kell majd használni, mert senki élete nem kerül veszélybe – mondta Katona Mária.
A teljes cikk a Szeged.hu oldalán olvasható.
>> Galéria: Tari Róbert / Szegedi Nemzeti Színház