Pénteken este két kisoperát mutatnak be a Kisszínházban. A Dido és Aeneas, valamint a Négyhangú Opera születése között háromszáz év telt el, Szegeden azonban egy estén láthatják majd a nézők. A darab alkotói kedden délután találkoztak a közönséggel a Reök-palotában.
A rendező, Göttinger Pál tavaly decemberben mindössze három hét alatt állította színpadra a két darabot, ám a bemutató a járványveszély miatt több mint tíz hónapot csúszott.
– Úgy került a látóterünkbe a két kisopera, hogy olyan műveket kerestünk, amelyeket a saját operatagozatunkkal is meg tudunk valósítani, hiszen a járvány idején nem volt lehetőség vendégművészeket hívni – mondta a közönségtalálkozó bevezetőjében Dinyés Dániel zeneigazgató.
Míg a barokk kisopera egy tragikus szerelmi dráma és elsősorban a szívhez szól, addig a másik egy vígjáték, amelyik az agyat és a rekeszizmokat is megdolgoztatja. Sok közös nincs bennük, legfeljebb annyi, hogy mindkettő angol nyelven született.
A Dido és Aeneas, a XVII. században alkotó angol mester, Henry Purcell főműve, egyben a barokk opera egyik legszebb gyöngyszeme.
Az 1689-ben született operában a trójai háború után Aeneas és emberei elmenekülnek az elpusztított városból és hosszú hányattatás után Karthágóba kerülnek, ahol a hős és a királynő, Dido egymásba szeret. Gonosz alvilági hatalmak azonban összeesküvést szőnek ellenük, egyikük – Merkur képében – utasítja Aeneast, hogy hajózzon Itáliába. A hős ezt szomorúan veszi tudomásul, de elhagyja Karthágót, Dido pedig szerelmi bánatában végez magával.
Egészen más az operaest másik darabja, az 1970-es években született, egyfelvonásos stílusbravúr, a Négyhangú Opera.
Az idén 81 éves kortárs amerikai szerző, Tom Johnson alig ötven perces kisoperájának szereplői az énekes társadalom közismert figuráinak karikatúrái.
Ellenállhatatlan humorral kalauzol minket a színfalak mögé, összekacsintva velünk az énekesek esendőségein. Megmutatja az egyébként nem látható és hallható helyzeteket, rivalizálásokat, örök konfliktusokat, harcot a közönség kegyeiért. Mindezt négy hangon, négy szereplővel.
A teljes cikk a szeged.hu oldalán olvasható.