Szerelmesek a szerelem gondolatában – Kettőn áll a vásár a Cosí fan tuttéban

2019. december 10.
Szerelmesek a szerelem gondolatában – Kettőn áll a vásár a Cosí fan tuttéban

A fiatalok azt hiszik, örökre egymáséi lesznek. Jövő év elején egy kalandos szerelmi kavarodást láthatunk Toronykőy Attila rendezésében. Érkezik a Cosí fan tutte, amely az opera világában még kevésbé jártas nézőknek is remek szórakozást ígér. A rendező elárul most pár érdekességet. 

Milyen korosztálynak ajánljátok ezt az előadást?

·         Kimondottan a középiskolások bérletébe illeszkedik a darab. Azoknak szánjuk, akik most először látnak operát, ezért is kapta az „operába avató” jelzőt. A középiskolások már érettek ehhez, épp most kezdik kapizsgálni, mi is a szerelem. Ugyanakkor gondolunk a felnőttekre is, akiknek már jó pár opera áll a hátuk mögött. Összességében tizennégy éven felül ajánljuk ezt a szerelmi kavarodást.

Hol található a metszéspont? Mi az, ami leköti a kamaszt, akinek néha egy tanórát is nehéz végigülni, de jó a felnőtteknek is?

·         A történet nagyon egyszerű, de tanulságos. Adott két lány - testvérek -, és épp az első igazi párkapcsolatukat élik meg. A szerelembe szerelmesek, nem is feltétlen azokba a fiúkba, akikkel együtt vannak. Csupán ismerkednek ezzel az érzéssel. Viszont az idősebb generáció nagyon jól tudja, hogy sok kapcsolat kell a tapasztalatszerzéshez. Ezért Don Alfonso - az agglegény - felkavarja az állóvizet. A lányokkal elhiteti, hogy a fiúk katonának állnak. A fiúk visszatérnek álruhában és a másik lánynak kezdenek udvarolni.  Így megtörténik a párcsere. Ekkor jönnek rá a hölgyek, hogy lehet, nem is voltak igazából szerelmesek, a két új kapcsolat felülírja az előzőt. Talán sok házasság is azért fut zátonyra, mert az első szerelemből fakadt. Ez egyfajta tanulság a fiataloknak. Fedezzük fel, milyen típusú partner is való mellénk! Egy erős habitusú nő, vagy egy szolidabb esetleg? Ha már ezt tudjuk, akkor házasodjunk és alapítsunk családot. Így lehet, nem torkollik válásba a kapcsolat.  

Egy új szereplő is bekerül a képbe, méghozzá maga Wolfgang Amadeus Mozart. Mit keres ő itt? 

·         A Cosí fan tutte két és fél órás darab. A mai füleknek túl hosszú. Célszerű volt kicsit lerövidíteni, mivel középiskolások is nézik. Beleszőttük Mozartot, hogy ez a rövidítés frappánsan sikerüljön. Maga Mozart rövidíti le a darabját, ő dönt úgy, hogy a recitatívokat prózai párbeszédek váltsák fel. Erre azért volt szükség, hogy inkább a zenével ismerkedjenek meg előbb a fiatalok. Miután azt megszerették, bővíthetjük ki a recitatívo énekléssel. Direkt avítt, régi vágású jelmezekkel és díszlettel kezdünk. Azért, hogy utána Mozart kimondhassa a nézők véleményét: hagyjuk már ezeket a poros kosztümöket, 2020 van, menjünk a mába. Ha Mozart ezt az operát ma írta volna, akkor biztos ezt mondaná, egy korszerű darabot akarna, hiszen 1790-ben egy akkori modern darabot komponált. Szeretnénk adaptálni ezt a 230 éves művet a mába, mivel nagyon sok értéket képvisel.

Számít a kor? 

·         Nem az a lényeg, inkább a szituációk a fontosak. A Cosít az egyik legjobb operának tartom, mert nem a történet szövevénye a lényeg, hanem a nők és a férfiak pszichológiája. Mély, elemző darab, nem a mozgalmassága miatt lesz jó. Nem a helyszín a lényeg, hanem az, hogy a nők két nap alatt ki tudnak ábrándulni a régi partnerükből, és belevágni egy új kapcsolatba. Sok fordításban ez a címe az előadásnak: Mind így csinálják. Ám itt nem hibásak a nők, mindig kettőn áll a vásár.  A férfiak is ilyenek, ez nem egy nőellenes darab. Nagyon fontos, hogy nem ítélünk el senkit a végén. Pont azért, mert látjuk az egész folyamatot, hogyan jutunk el a végső csattanóig. Látjuk, hogy a lányok először nem is néznek rá az új udvarlókra, csak csellel veszik rá őket. Aztán a szimpátia szeretetté, majd szerelemmé válik. Megjelenik az is, hogy mit várnak a nők a férfiaktól. Nem lerohanást, hanem kedveskedést. Sűrűn találkozunk ilyen szituációkkal az életben, de Mozarttal is megesett, hogy nem azt vette el, akinek eredetileg udvarolt, hanem a hölgy húgát. 

Mennyire értékeli ezeket a zenei finomságokat a fiatalok?

·         Alföldi Bulgakov darabjáról azt hittem, unni fogják a fiatalok, de olyan jó a rendezés, hogy leköti őket. Figyeltem a reakcióikat, tetszett nekik. Mindig a határmezsgyén táncoltak – játszódhatott a napkirály korában, de a jelenben is. Mi ugyanezt szeretnénk: a régi dolgok értéke maradjon meg. A zene és a történet eredeti, csak a környezet mai. Amikor például egy lírai áriát hallhatunk, ahol csak a lélek dolgozik, de nem történik semmi, akkor várhatóan elkezdenek majd unatkozni a fiatalok, akik még nem értik annyira az operát. Ilyenkor más színpadi eszközökkel próbáljuk lekötni őket, ami persze az operában jártas közönséget nem fogja kizökkenteni.

Mennyire van nehéz dolguk az énekeseknek?

·         Mozart zenéje tiszta, remekül ábrázolja az emberek lelkét. Itt nagyon pontosnak kell lenni, nem lehet mellébeszélni. Veszélyes Mozartot énekelni, mert egyszerűnek tűnik, de nagyon sok munka kell az életben ahhoz, hogy valami egyszerű és letisztult legyen.