KOOPERÁLÓ – SZÍNHÁZPEDAGÓGIAI ALKOTÓTÉR

2024. augusztus 31.
Színházpedagógia

A színház 2018/2019-es évadában indult Kooperáló célja olyan színházi nevelési programok megvalósítása, melyek által a fiatal és felnőtt érdeklődők résztvevőivé válnak a színház művészeti folyamatainak, s ahol együtt alkotó és gondolkodó, a körülöttük lévő világot kreatívan formáló közösséget alkothatnak. A Kooperáló a 2024/2025-ös évadban is várja az érdeklődőket.

 

 

ALKOTÓMŰHELYEK

Placc
Színházi alkotóműhely – 10-13 éves korosztály részére

Az alkotóműhely célja, hogy a fiatalok egy szórakoztató, oldott légkörben bontakoztathassák ki személyiségüket, egy összetartó közösséget alkotva fejlesszék készségeiket, miközben a színházi alkotófolyamatra érzékeny, a színházat értő befogadókká válnak.

A foglalkozásokat vasárnaponként 10:00-12:00-ig tartjuk a nagyszínház Király Levente próbatermében.
Maximális létszám: 16 fő.

A folyamat költsége: 8000 Ft/hó, amelyet minden hónap első alkalmán kérünk befizetni.  

A csoportot vezeti: Szalai Kinga és Sziládi Hajna

Csatlakozásra a jelentkezési lap kitöltésével és beadásával van lehetőség, amely ITT érhető el.
Jelentkezési határidő: október 3.

Első alkalom: október 6. – 10:00-12:00 / A nagyszínház Király Levente próbatermében. Első alkalommal a csoportvezetők felkísérik a fiatalokat. Találkozási pont a művészbejáró, 10 perccel a foglalkozás kezdete előtt.

 

Bázis
Színházi alkotóműhely – 14-18 éves korosztály részére

A műhely célja egy olyan színjátszó bázis megteremtése, ahol bátran tehetünk fel kérdéseket, alkothatunk véleményt, vitázhatunk önmagunkkal és társainkkal, a közös válaszok és megoldások keresése közben. A kötetlen alkotás jegyében játszunk, színészkedünk, rendezünk és írunk.

A foglalkozásokat vasárnaponként 14:00-16:30-ig tartjuk a nagyszínház Király Levente próbatermében.
Maximális létszám: 20 fő.

A folyamat költsége: 10 000 Ft/hó, amelyet minden hónap első alkalmán kérünk befizetni. 

A csoportot vezeti: Szalai Kinga és Sziládi Hajna

Csatlakozásra a jelentkezési lap kitöltésével és beadásával van lehetőség, amely ITT érhető el.
Jelentkezési határidő: október 3.

Első alkalom: október 6. – 14:00-16:30 / A nagyszínház Király Levente próbatermében. Első alkalommal a csoportvezetők felkísérik a fiatalokat. Találkozási pont a művészbejáró, 10 perccel a foglalkozás kezdete előtt.

 

Szessön
Workshop-sorozat a Szegedi Nemzeti Színházban

Minden hónap utolsó vasárnapján Szessön a Szegedi Nemzeti Színházban!

Az elmúlt évekhez hasonlóan ebben az évadban is megújult tematikával várja az érdeklődőket Szessön elnevezésű programsorozatunk.  Ezúttal a Szegedi Nemzeti Színház új bemutatói által kerülhettek közelebb a színház világához. Az idei évadban is teátrumunk művészeit látjuk vendégül, akik a premier előadások belső munkájába nyújtanak betekintést. Mindegyikőjük az adott produkcióban betöltött szerepkörük tükrében ösztönöz majd a közös önkifejezésre és tapasztalatcserére.

Eddigi foglalkozásvezetők: Antal Bálint, Milovits Hanna, Kabdebon Dominik, Magasi Dalma, Jónás Vera, Botka Dóra, Török Tímea, Fodor Fanni, Rábavölgyi Tamás, Szendrey Gitta, Borsos Luca, Liszkai Tamás, Kiss Ágnes, Balog József, Jászay Tamás, Dombi Kati, Stefanik Sándor, Koltai M. Gábor, Ács Petra, Menczel Andrea, Tárnoki Márk, Fábián Péter, Ferenczy orsolya, Dobszay-Meskó Ilona, Vicei Zsolt.

Aktuális programunkról a Kooperáló facebook oldalán érdeklődhettek.

 

FOGLALKOZÁSOK

 

Összejátszó
Közösségépítő foglalkozások általános és középiskolások részére

A program célja, hogy a csoportos játék és gondolkodás segítségével könnyebb legyen a diákoknak egymásra hangolódni és megtalálni a kiegyensúlyozott közösségi dinamikát.

Egy-egy ilyen élmény segít feltárni a közösség erőforrásait, erősíti az összetartozás érzését, az egymás felé tanúsított figyelmet és elfogadást. Ugyanakkor támogatja az egyének önálló és tudatos véleményformálását, cselekvőképességét, kibontakoztatja a diákokban rejlő kreativitást. A szabad önkifejezés és közös játék oldja diákokban kialakuló feszültségeket, a kommunikáció fejlesztése pedig csökkenti az konfliktusok kialakulásának esélyét, valamint segít kezelni a már meglévőket.

A foglalkozás nem egy végleges folyamat, annak részletei minden esetben aktuálisan, az adott közösség sajátosságaihoz illeszkednek. Ennek tükrében fontos egyeztetni a közösség adottságairól, az aktuális kihívásokról és az elérni kívánt célokról.

Foglalkozásaink díjmentesek.

 

Körtér
Színházpedagógiai foglalkozások általános és középiskolások részére

Színház- és drámapedagógiai foglalkozásaink igény szerint segítséget nyújtanak egy-egy színházi előadás vagy komplexebb tananyag mélyebb megértéséhez, befogadásához.

Foglalkozásainkon egy központi kérdéskör meghatározásával különböző drámajátékok és egyéb művészetpedagógiai munkaformákon segítségével járjuk körül az adott előadást vagy tananyagot. Az élményszerű, sokszor szituációba helyezett, közösségre épülő megközelítés segíti az alaposabb megértést, a játékos légkör pedig hozzájárul, hogy a diákok önfeledten, új megközelítéseket nyerve kapcsolódjanak az aktuális tematikához, miközben aktívan formálódik a közösség együttműködésének képessége is.

Foglalkozásaink díjmentesek.

 

Töréspont
Vitaszínházi foglalkozás középiskolások részére

Programunk a Töréspont című darab átdolgozása, melyet még a pandémia időszaka alatt hoztunk létre a Szegedi Szakképzési Centrummal együttműködve. Foglalkozásunk a tanárok és diákok közötti problémákra, a generációk közötti különbségek megértésére és áthidalására érzékenyíti a résztvevőket. A vitaszínház módszertana segítségével a diákok megfogalmazhatják a témában felmerülő gondolataikat, miközben fejlődik a kommunikációs készségük, valamint erősödik bennük az egymás felé tanúsított figyelem és elfogadás képessége.

A foglalkozás díjmentes.

Részlet az egykori előadás kisfilmjéből, amelyre a foglalkozásunk is épül:

 

OSZTÁLYTERMI ELŐADÁSOK

 

Szókratész című komplex színházi nevelési előadás

Színész-drámatanárok: Molnár Erika, Sziládi Hajna, Kállai Ákos
Dramaturg és szakmai konzulens: Lengyel Zoltán
Rendező: Farkas Attila és Kállai Ákos

Az előadás helyszíne: osztályterem
Létszám: maximum 60 fő
Korcsoport: 16+
Az előadás időtartama: 90 perc

Szókratész című komplex színházi nevelési előadásunk során elsődleges célunk a diákokkal együtt játszani és gondolkodni arról, hogy a tudás miként függ össze az erkölccsel, az erkölcs pedig a boldogsággal. Fontosnak tartjuk, hogy párhuzamot teremtsünk a fiatalok generációs dilemmái és a szókratészi filozófia között.

Darabunk történetét kiindulási pontként használva, a diákok tapasztalataiból merítve vizsgáljuk a döntéseik természetét, valamint a számukra helyesnek vélt élet ismérveit. Az előadás lényeges eleme, hogy kérdve kifejtő módon további kérdéseket generáljunk bennük, illetve megadjuk az esélyt, hogy releváns válaszokat találhassanak a saját életükre nézve.

Az előadás díja: 90 000 Ft.

 

Família Kft. című vitaszínházi előadás

Színész-drámatanárok: Sziládi Hajna és Kállai Ákos
Rendező: Farkas Atilla

Az előadás helyszíne: osztályterem
Létszám: maximum 60 fő
Korcsoport: 16+
Az előadás időtartama: 90 perc

Família Kft. című darabunk során egy formálódó család kihívásairól és döntési helyzeteiről beszélgetünk a diákokkal. A vitaszínház módszere lehetővé teszi, hogy a fiataloknak fejlődjön a logikus és következetes gondolkodásmódja, erősödjön a vitakultúrája, miközben a család jelentőségéről és szerepéről beszélgetnek. A program elősegíti, hogy meghallgassák és elfogadják a sajátjuktól eltérő véleményeket is.

Az előadás három jelenetének mindegyikét egy-egy moderált vitaszituáció követi, amelyben a diákoknak lehetőségük van elmondani egymásnak a bennük lévő gondolatokat és érzéseket, alkalmat teremtve egymás véleményének formálására. A folyamat egy remek lehetőség arra, hogy a fiatalok biztonságos keretek között tartalmasan vitatkozhassanak, miközben a jól működő családi élet mibenlétéről gondolkodnak.

Az előadás díja: 60 000 Ft.

 

Minden ember halandó című részvételi színházi előadás

Színész-drámatanárok: Rédei Roland, Sziládi Hajna, Kállai Ákos
Rendező: Farkas Attila és Kállai Ákos

Az előadás helyszíne: Szegedi Nemzeti Színház nagyszínházának balett terme
Létszám: maximum 50 fő
Korcsoport: 16+
Az előadás időtartama: 90 perc

Gondolkodtál már azon, hogy vajon van-e olyan részed, ami tökéletesen független a környezetedtől? Ami csak Te vagy. Van? Nincs? Mindkét válasz zavarba ejtő lehet, de itt most a kérdés a fontos. Előadásunk egy téren és időn túli utazás Fritz Zorn elméjébe, ahol az autonómia és konformizmus kapcsolata mentén járjuk körül az emberi élet különböző állomásait. Az álomszerű találkozás során főhősünk emlékei, dilemmái és vágyai tükrében vizsgáljuk, hogy számunkra mennyire fontos az igazság, valamint, hogy miként is viszonyulunk a minket körülvevő normákhoz. Mennyiben határoz meg bennünket a környezetünk és képesek vagyunk-e vállalni magunkat azzal szemben? Előadásunk különlegessége, hogy a történet szerves része a moderált vita/témafeltárás, ahol a fiataloknak lehetőségük van befolyásolni az előadás tartalmi szerkezetét.

Az előadás díja: 90 000 Ft

 

 

Kábítószerügyi Egyeztető Fórum – Szegedi Nemzeti Színház:
Kék Tesla
Komplex színházi nevelési előadás

Színész-drámatanárok: Sziládi Hajna, Kállai Ákos, Búsi Dávid
Szakmai konzulens: Búsi Dávid
Látványtervező: Erlauer Balázs
Rendező: Tölgyfa Gergely és Kállai Ákos

A színészek improvizáció alapján a szövegkönyvet írta, Tölgyfa Gergely, Sziládi Hajna és Kállai Ákos  

Az előadás helyszíne: Szegedi Nemzeti Színház nagyszínházának balett-terme
Létszám: kb. 30 fő (egy osztály)
Korcsoport: 15+
Az előadás időtartama: 140 perc

Az ecstasy márkajelzése egy technológiai óriás logójával több, mint marketingtaktika; olyan időket tükröz, amikor a technológia, a kultúra és a rekreációs kábítószer-használat összetett és néha aggasztó módon keresztezik egymást” – Healthy Life Recovery

A Kábítószerügyi Egyeztető Fórum és a Szegedi Nemzeti Színház közös színházi nevelési programja során a szerfogyasztás első élményeihez kapcsolódó dilemmák és élethelyzetek kerülnek a középpontba. Történetünkben két középiskolás kábítószerekkel való kísérleteinek tapasztalatait és azok következményeit ismerhetjük meg. Előadásunkban az információátadás, a tabumentesítés, valamint az ártalomcsökkentés épp akkora hangsúlyt kap, mint a lehetséges lélektani okok bemutatása. Célunk nem az elrettentés, sokkal inkább a tudatosítás, hogy a diákoknak minél átfogóbb képet adjunk arról, hogy mivel jár a szerhasználat, milyen mozgatórugók állhatnak a háttérben, vagy például mit kell tenniük egy krízishelyzetben.

Programunk során, a fiataloknak aktív, a történet cselekményét befolyásoló szerepkört kínálunk, amely során közösen vizsgáljuk a döntéshelyzetek és felelősségvállalás kérdéskörét.

Felhívjuk kedves nézőink figyelmét, hogy előadásunkban használt erős fény- és hanghatások, epilepsziás rohamot okozhatnak az arra érzékenyeknél!

Az előadás díja: 120 000 Ft.

 

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ, ELÉRHETŐSÉG

KOOPERÁLÓ Facebook oldala.

Kállai Ákos – színház- és drámapedagógus, mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő szakember
+36 30 855 2081 / kooperalo@szinhaz.szeged.hu

Évek óta kísérletezem közösségi alkotófolyamatokkal. Egyetemi tanulmányaimat a Szegedi Tudományegyetem szabad bölcsészet szak, filmelmélet és filmtörténet szakirányán kezdtem, majd 2014–2017-ig a Színház és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor szak, drámajátékos szakirányán tanultam színházi nevelést. 2016-ban részt vettem a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ hospitálási programjában, valamint 2017 és 2019 között a Káva Stúdió tagjaként tanultam. 2021–2023-ig az SZTE JGYPK mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő MA szakon bővítettem szakmai tapasztalataimat. Az évek során a legkülönfélébb közösségekben játszhattam és gondolkodhattam ovisokkal, iskolásokkal és felnőttekkel. Volt, hogy színész-drámatanárként, volt, hogy csoportvezetőként, és akadt úgy, hogy rendezőként. Azonban mindegyik helyzetben közös volt a kölcsönös kíváncsiság, igény a szellemi tartalmak mélyebb megértésére. Számomra a színházi nevelés lehetőségei biztosítják a legszórakoztatóbb eszközöket ahhoz, hogy játszhassak az emberré válás folyamatával.

Szalai Kinga – színház- és drámapedagógus
+36 30 072 9189 / kooperalo@szinhaz.szeged.hu

A színház és a drámapedagógia mindig is párhuzamosan volt jelen az életemben, mindkettővel a szentesi Horváth Mihály Gimnázium dráma–irodalom tagozatán ismerkedtem meg közelebbről, ahol – mint annyian előttem – életem legmeghatározóbb éveit töltöttem. Érettségi után a pedagógus pályát választottam, történelem és vizuális kultúra szakos tanárként végeztem a Szegedi Tudományegyetemen 2020-ban, és még abban az évben jelentkeztem a Wesley János Lelkészképző Főiskola színház- és drámapedagógus továbbképzésére. Volt szerencsém egyetemi éveim alatt a Motiváció Oktatási Egyesület szegedi tanodájában önkénteskedni, ahol megerősítést nyert bennem a társadalmi szerepvállalás és a közösségek fontossága, ez az elköteleződés azóta is kíséri életem. Számomra a hívószó a pedagógia. Napjainkban pedig különösen fontosnak találom, hogy a művészetek – lehetőleg komplex formában – megjelenjenek az oktatás és nevelés konkrétabb és elvontabb színterein is.

Sziládi Hajna – színművész
kooperalo@szinhaz.szeged.hu

Színművészként végeztem a Kaposvári Egyetemen 2019-ben. Gyakorlati évemet a Szegedi Nemzeti Színházban töltöttem egyetemi hallgatóként, majd a 2019-2020-as évadtól társulati tag lettem. Sokat elárul Kállai Ákos nyitottságáról és érzékenységéről, hogy már az első évadnyitós beszélgetésünk alatt „kiszagolta” kíváncsiságomat a drámapedagógia iránt, és azóta minden évadban részt veszek komplex színházi nevelési előadások létrehozásában. Középiskolában színjátszós voltam és mivel tudatosan készültem a színészi pályára, sok helyen megfordultam (Madách Imre Gimnázium Thália szakköre, ÁSZ drámaiskola, Katona Klub), de a drámában rejlő számtalan lehetőségről és a közösségépítő erejéről a Kooperálónak köszönhetően tanultam a legtöbbet.  Hálás vagyok, hogy társulati tagként izgalmas színészi feladatokat kapok, és ez igaz színházi nevelési előadásainkra is, ahol egyre gyakrabban drámapedagógusként is vezetem a folyamatokat.  A közös munkáinknak köszönhetően én is könnyebben kapcsolódok másokhoz, sokkal fontosabbá vált számomra a közösségépítés, de nagyon hosszú a tapasztalataim listája: tanításról, színészetről, társadalmi folyamatokról, generációs különbségekről és nem utolsó sorban önmagamról is rengeteget tanultam és tanulok folyamatosan. 2023-ban elvégeztem Kaposi László 120 órás akkreditált drámapedagógia tanfolyamát, 2024 őszétől pedig Szalai Kinga mellett én is a Placc és a Bázis csoportvezetője leszek.